Bukmacher Mostbet com z Polski to Twój niezawodny towarzysz w zakresie rozrywki online i usług bukmacherskich! Tutaj masz możliwość wygrania dużych pieniędzy w zakładach sportowych i kasynach online z wysokimi kursami. Ponadto możesz cieszyć się naszymi bonusami i ofertami specjalnymi, darmowymi zakładami, darmowymi spinami i szybkimi wypłatami. Zarejestruj się już dziś i uzyskaj dostęp do najlepszych gier i zakładów w naszej aplikacji mobilnej!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Przygotowanie do kolonoskopii

Przygotowanie do KOLONOSKOPII

Kolonoskopia jest badaniem mającym na celu zbadanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego /dopp/. Kolonoskopia umożliwia wykrycie patologii w dopp z możliwością pobrania wycinków do badania histopatologicznego oraz jeżeli są wskazania usunięcie polipów jelita grubego.

Zabieg kolonoskopii polega na wprowadzeniu giętkiego, cienkiego endoskopu /śr ok 12-13mm/ do odbytu, odbytnicy, esicy, zstępnicy, poprzecznicy i kątnicy oraz do końcowego odcinka jelita krętego /cienkiego/.

Przygotowanie do badania polega na prawidłowym oczyszczeniu jelita poprzez spożycie środka czyszczącego rozpuszczonego w wodzie oraz niezależne spożywanie w trakcie czyszczenia dużej ilości klarownych płynów, np.: sok jabłkowy, słaba herbata, woda. Należy unikać soków pomidorowych, porzeczkowych, truskawkowych, wiśniowych czy marchewkowych.

Jeżeli kolonoskopia planowana jest na godziny poranne to wówczas absolutnie nie wolno jeść śniadania ani nic nie jeść dzień wcześniej przez cały dzień. Wówczas lek czyszczący pijemy przez cały dzień poprzedzający badanie. Rano można pić wodę przed badaniem.

Jeżeli z kolei zabieg zaplanowany jest na godziny popołudniowe wówczas dzień wcześniej można spożyć lekkie śniadanie: pokarm płynny – np. jogurt, kisiel ale potem przez cały dzień nic już nie jeść. Lek czyszczący pijemy popołudniu 2 saszetki i 2 saszetki /każda rozcieńczona w 1 litrze wody/ należy wypić od rana w dniu badania. Najlepiej 1 szklanka co 15 minut rozcieńczonego roztworu popita 1 szklanka czystej wody.

Pacjenci przyjmujący leki na stałe np. od nadciśnienia tętniczego – zalecane jest ich połknięcie rano, cukrzycy powinni skonsultować przygotowanie z lekarzem kierującym na badanie. Również pacjenci przyjmujący przewlekle leki przeciwkrzepliwe powinni skonsultować ewentualne odstawienie ich z lekarzem kierującym na badanie. O lekach branych na stałe proszę poinformować lekarza wykonującego badanie przed rozpoczęciem badania. Proszę zgłosić również wszelkie alergie na leki /najlepiej zapisać te informację w domu na kartce papieru/.

Podczas badania znieczula się pacjentowi kanał odbytu lidokainą 2 % w żelu, prosi się go o położenie na lewym boku z podciągniętymi kolanami w kierunku klatki piersiowej.

Pierwszym etapem jest badanie palcem /per rectum/, które pozwala na ocenę napięcia zwieraczy oraz rozpoznanie ewentualnych patologii w zasięgu palca. Następnie wprowadzany jest kolonoskop do odbytnicy. Podczas insuflacji powietrza do jelita można odczuwać wzdęcie. Tutaj wymagana jest współpraca z lekarzem, ponieważ musimy wykonywać odruch oddawania gazów i spokojnie leżeć. W trakcie badania pacjent może być układany w różnych pozycjach, np.: na plecach. Ma to ułatwić przebieg badania.

Po badaniu pacjent musi chwilę odpocząć w poczekalni i może udać się do domu. CO ważne, bezpośrednio po badaniu można spożywać płyny do woli, pierwszym posiłkiem powinien być posiłek płynny. W przypadku biopsji wykonanej w trakcie badania zaleca się spożywanie pokarmów płynnych przez pierwszą dobę. Należy unikać pokarmów pikantnych.

Kolonoskopia nie jest badaniem bolesnym. Jednak w jej trakcie mogą wystąpić dolegliwości bólowe związane z podaniem powietrza do jelita.

Na 3 dni przed kolonoskopią – dieta bez ziaren, orzechów, pestek,

Na 2 dni przed kolonoskopią – na obiad zupa, na kolaję kisiel lub budyń,

1 dzień przed kolonoskopią – nie wolno jeść, należy dużo pić ( można wodę, herbatę, jasne soki (jabłkowy/brzoskwiniowy)),

 

Godzina 13:00 - pierwsza saszetka Fortrans,

Godzina 15:00 - druga saszetka Fortrans,

Godzina 17:00 - trzecia saszetka Fortrans,

Godzina 19:00 – czwarta saszetka Fortrans,

 

1 saszetkę Fortrans rozpuszczamy w 1 litrze chłodnej przegotowanej wody. Pijemy 1 szklankę co 15 minut, potem przerwa. Można dodać sok z cytryny lub pomarańczy.

Jeśli występują wymioty – zrobić dłuższą przerwę między saszetkami Fortrans.

Dzień kolonoskopii – picie wody